Magnézium - prvok života!

14. 7. 2017

Horčík alebo tiež magnézium patrí medzi minerálne látky a veľmi dôležité prvky ľudského tela. Podieľa sa na viac než 300 enzymatických reakciách a je nazývaný prvkom života. Keby nebolo horčíku, nebolo by ani energie, teda ani pohybu. Často býva označovaný aj ako anti-stresový minerál, tiež prispieva ku zníženiu miery únavy a vyčerpania, podieľa sa na činnosti nervovej sústavy a prispieva k normálnej psychickej činnosti. Jednoducho povedané – magnézium je potreba a vaše telo jeho prítomnosť ocení!

Telo dospelého človeka obsahuje zhruba 25 až 30 gramov horčíku. Väčšina tohto množstva sa nachádza v kostiach a v zuboch, ďalší vo svaloch. Niet divu, že zdravotné tvrdenia pripisujú horčíku vplyv na stav kostí a zubov i činnosť svalov. Prínosov magnézia, jedného z najdôležitejších prvkov pre človeka, je ale viac. Jeho príjem z potravy je často nedostačujúci.

MAGNÉZIUM CHÝBA AŽ TRETINE POPULÁCIE

Odporúčaná denná dávka magnézia daná vyhláškou je 375 mg. Jeho potreba ale zároveň rastie napríklad u športovcov, tehotných žien alebo s pribúdajúcim vekom. Magnézium v tele tiež spotrebováva stres, takže je treba ho pri ňom dopĺňať viac. Pritom existujú štúdie, ktoré ukazujú, že na hodnoty cez 300 mg horčíku za deň nedosiahne tretina populácie.

Dôvod nedostatku magnézia je mnoho. Môže ísť o nesprávnu skladbu jedálnička, v ktorom prevládajú tuky a cukry, ktoré žiadajú vyšší príjem magnézia – bránia totiž jeho vstrebávaniu do krvi. Dnešné potraviny sú tiež na horčík chudobnejšie vinou intenzívnych poľnohospodárskych praktík a kyslých dažďov, ktoré magnézium z pôdy odnášajú. Na vine môže byť aj alkohol alebo spomínané stresové situácie.

Pomôcť môžu kvalitné výživové doplnky s obsahom magnézia a tiež potraviny bohaté na magnézium. V prípade, že je vaša strava chudobná na horčík, doplniť si ho môžete našimi šumivými tabletami so skvelou a najmä obľúbenou príchuťou mango, príp. čierna ríbezľa alebo grep z rady Revital.